סיעור מוחות

09/06/2012 | מוטי סחראי

הנה הזדמנות לטכניקה בעלת עוצמה, שיכולה להפיק כסף רב עבור החברה שלך ולא רק זאת, אלא גם כזו שתעזור לך לפתור בעיות, ליצור מוטיבציה ולפתח את הצוותים שלך.

זוהי האפשרות שלך לקבל את הרעיונות הטובים ביותר ממוחות מבריקים, שנמצאים בתוך הארגון שלך ולעשות זאת ללא עלות וללא הוצאות ולהצליח ולהשיג את הרווח המשני של עובדים נלהבים, שמרגישים חלק מתהליך גדול.

כך תוכל בקלות רבה לפתור דילמות ניהוליות, שמטרידות אותך זמן רב, אך שטרם מצאת עבורן פתרון הולם תוכל לגוון את הפתרונות הקיימים בארגון ולהוריד נטל רב מעל כתפיך.

האפשרות של המנכ"ל בחברה להשתמש  בטכניקה זו יכולה להביא אותו להבין טוב יותר את השווקים אליהם הוא פונה, ליצור מצב בו הוא מוצא פתרונות מהירים הרבה יותר לבעיות שצצות, כמו גם מאפשר לו לערב מספר רב בהרבה של אנשים בתוך החברה.

כך אותם האנשים מרגישים כבעלי דעה וכמשפיעים דבר שמאפשר למוטיבציה שלהם לגדול ולתפקוד שלהם להשתפר. סיעור מוחות אינו תהליך פשטני ומקרי אלא כזה שיש לו מבנה מסויים ועוקב אחרי כללים.

במאמר זה אתאר איך לבצע את התהליך הזה בצורה הנכונה כזו שלא תייצר כאוס אלא הבנות וכזו שתבנה את החברה ולא תיצור פערים ומתחים.

הבנה טובה של הדרך לניהול תהליך סיעור המוחות דורשת מיומנות, שיתכן ויקח זמן מה עד שתהפוך לחלק אינטגרלי מהחברה.

שלבי תהליך סיעור המוחות:

1.      הגדר והסכם על המטרה המשותפת

2.      לתהליך יש מסגרת תחומה של זמן

3.      קבץ / הגדר / רכז / שלב / חדד

4.      בצע הערכה של התוצאות

5.      צור סדרי עדיפויות ולוח זמנים לביצוע

6.      שלוט ופקח על הביצוע

או במילים אחרות: תכנן והסכם על מטרתו של תהליך סיעור המוחות.

ונהל את תהליך סיעור המוחות

תהליך סיעור המוחות מאפשרת לאנשים להציע רעיונות באופן אקראי. תפקידו של המנכ"ל או של מנחה התהליך היא לעודד את כולם להשתתף, לא להחמיץ דבר ולמנוע מאחרים להביע בוז כלפי הצעות יוצאות דופן. חלק מההצעות היוצאות דופן ביותר הן דווקא המצליחות ביותר.

במהלך התהליך האקראי של הצעת ההצעות, המנחה חייב לתעד כל הצעה על גבי לוח בצורה ברורה שכולם יכולים לראות. בסוף הזמן שהוגדר להצעת רעיונות, השתמש בצבע אחר של טוש על מנת לאחד ולקבץ רעיונות מקריים הקשורים זה בזה.

תמצת וחדד את הרעיונות על ידי יצירת כותרות לרשימות. ניתן בצורה דיפלומטית לאחד את הרעיונות החלשים יותר יחד  עם רעיונות  אחרים חזקים יותר, על מנת להימנע מדחייה או ביטול של רעיונות מסויימים.

בתוך הקבוצות הללו בצע ניתוח והערכה של כל אחד מהרעיונות ובדוק האם הוא אפשרי לביצוע. צור סדרי עדיפויות של הרעיונות לתוך רשימת פעולות סופית.

יישום הרעיונות מתהליך סיעור המוחות:

צור הסכמה על מה הפעולות הבאות שצפויות. הסכימו על לוח זמנים ומי אחראי ביצוע. אחרי שהתהליך מסתיים תן משוב והערות על הביצוע שלו.זה הכרחי לפתח תוצאה נקיה וחיובית כך שאנשים ירגישו שהמאמצים שלהם והתרומה שלהם לא היו לשווא.

כאשר אנשים רואים שהמאמצים שלהם הפיקו תוצאה ויצרו שינוי הם מתמלאים במוטיבציה לעזור שוב וכך אתה יוצר תהליך חיובי בחברה שלך שמעודד את האנשים להפיק רעיונות ולייצר חשיבה ובאופן זה התפוקה שלהם עולה, התפקוד שלהם משתפר והחברה שלך מרוויחה הרבה יותר.

111 שתף בפייסבוק

כתיבת תגובה